سایت خودرو فرسوده
موتور سیکلت و ضرورت استفاده از آن در کلان شهرها
موتور سیکلت
۱۰ اسفند ۱۳۹۸ ۱۷:۰۵ اخبار - اخبار مهم

امروزه با گسترش زندگی شهرنشینی و توسعه شهرها و وسعت گرفتن محیط شهری و پیرامون افراد جامعه وسیله ی نقلیه و سفرهای درون شهری نقش مهمی در زندگی روزمره افراد دارد.به گزارش ایسنا، بنابر اعلام عالی رو، این امر اجتناب ناپذیر و طبیعی ست که هر فرد بنا بر استفاده و نیاز شخص خود، به دنبال تهیه و خرید وسیله نقلیه شخصی و مورد نظر خود برای اداره امور زندگی خود باشد.

یکی از پر کاربردترین وسایل نقلیه در شهرها و خصوصا شهرهای بزرگ که نقش مهمی در تردد درون شهری ایفا می کند، انواع موتور سیکلت است.

موتور سیکلت ها بنا به دلایل گوناگون مورد توجه اقشار مختلف جامعه قرار دارند و هر فرد با توجه به نیاز شخصی و توان مالی و قدرت خریدی که در خود می شناسد از انواع موتورسیکلت های موجود در بازار که برای استفاده های متفاوت تولید می شوند یکی را انتخاب و خریداری می کند.

قطعا هیجان و لذت موتورسواری باعث آن شده که این وسیله نقلیه در بین جوانان از محبوبیت بیشتری برخوردار باشد و عمده طرفداران موتور سیکلت و ورزش های موتورسواری از این قشر باشند.

حال بیایید با هم در مورد موتور سیکلت، کاربردها، فواید و اهمیت آن در بین ساکنین کلان شهرها به بحث و گفتگو بپردازیم. ما در این صفحه قصد داریم تا تمام موارد فوق را از زوایای گوناگون مورد بررسی قرار دهیم و از شما درخواست داریم چنانچه به موضوعات بیان شده علاقه مند هستید تا پایان این مطلب همراه ما باشید و در انتها نظرات خود را نیز با ما در میان بگذارید.

یکی از مزیت های بسیار مهم موتور سیکلت، مصرف کم سوخت (البته در تولیدات انژکتوری) و سرعت مناسب و ابعاد و اندازه ی کوچک و کم حجم آن اشاره کرد که به راحتی می تواند در ترافیک های سنگین شهری می تواند به مسیر خود ادامه دهد.

موتور سیکلت به دلیل حجم کم و کوچکی که اشغال می کند در اماکن شهری با مشکل پارک مواجه نمی شود و به همین دلیل در شهرهای بزرگ بسیار پر طرفدار و پر فروش است.

دیگر مزایای این وسیله، قیمت پایین و در دسترس بودن آن نسبت به خودروهای چهار چرخ است. قیمت پایین تر در خرید و هزینه کمتر در: تعمیرات، سرویس های دوره ای، نگهداری و نیز از لحاظ سوخت گیری بسیار کم هزینه تر است و همین موارد بیان شده باعث کاهش هزینه دارنده آن شده و در نتیجه هزینه های جاری خانواده را کاهش می دهد.

به طور خلاصه موتور سیکلت دارای مزیت های زیر است:

۱- قیمت پایین تر نسبت به انواع اتومبیل

۲- هزینه تعمیر، سرویس و نگهداری کمتر نسبت به انواع وسیله نقلیه موتوری

۳- استفاده آسان و سریع

۴- صرفه جویی در وقت (خصوصا در کلان شهرها) به دلیل اینکه در ترافیک شهرها کمتر معطل خواهید شد.

۵- هزینه سوخت کمتر

۶- آلودگی کمتر (البته اگر سیستم سوخت رسانی موتور از نوع انژکتوری باشد)

۷- هیجان و لذت موتورسواری که منحصر به فرد و ویژه موتور سیکلت است.

۸- عدم نگرانی برای جای پارک

هر چند موتور سیکلت یک وسیله نقلیه انسانی ست و برای حمل بار و مرسولات ساخته نشده است اما متناسب با نیاز جوامع امروزی حمل بار با موتور سیکلت به یک امر اجتناب ناپذیر در شهرهای جهان خصوصا کلان شهرها تبدیل شده است و این امر از جمله اموری ست که پیشرفت جوامع و نیاز جوامع پیشرفته و شهر نشین به این وسیله تحمیل کرده ست لذا افرادی که از موتور سیکلت برای حمل مسافر و یا انواع مرسولات کم حجم استفاده می کنند، الزامی ست که نکات ایمنی را به دقت و با وسواس رعایت کنند تا ناخواسته دچار حوادث دلخراش و ناگوار نشودند.

استفاده از کلاه ایمنی، راننده و همراه راننده

یکی از بخش هایی که در بحث موتور سیکلت همواره بر آن اصرار بر رعایت بوده است و مدام از سوی راکبین نادیده گرفته می شود، استفاده از کلاه ایمنی بوده و هست؛ و جالب اینجاست که این امر تنها به دلیل تامین امنیت و حفظ جان راکب یا راکبین موتور سیکلت است. شاید موتورسواران به خیلی از قوانین راهنمایی و رانندگی مانند گواهینامه و نحوه اخذ آن و خیلی موارد ایراداتی بجا و یا حتی نابجا داشته باشند اما الزام استفاده از کلاه ایمنی برای راکبین موتور سیکلت تنها برای امنیت و حفظ جان خود موتورسوار و ترک نشین می باشد.

به خاطر داشته باشید که چک کردن صحت سلامت موتور سیکلت و انجام سرویس های دوره ای در زمان مناسب باعث امنیت در تردد با موتور سیکلت و ضامن سلامتی راکبین آن خواهد بود.

در انتهای این مطلب جای دارد تا از مواردی صحبت به میان آوریم که بیان آن ها الزامی ست: مانند میزان آلودگی هوا که متاسفانه در ایران سهم بالایی از آلودگی شهرها به علت استفاده از وسایل نقلیه با سوخت های فسیلی و دارای سیستم سوخت رسانی کاربراتوری ست. به خاطر داشته باشیم محیط زیست ارثی از جانب ما به آیندگان و فرزندان بعد از ما نیست بلکه این امانتی ست که باید به نسل آینده سالم تحویل دهیم.

از این رو بهتر آن است که اگر هم به دلایل گوناگون ملزم به استفاده از موتور سیکلت هستید از انواع انژکتوری آن استفاده کنید تا میزان آلودگی هوا در شهرها کاهش یابد و با بالا رفتن سلامت جامعه شاهد رشد نمودار امید به زندگی در ایران باشیم.

ارسال نظر
نظرات
نظری برای این مطلب یافت نشد!
vel, ut dolor tristique ipsum venenatis, Aliquam ultricies massa leo.